Senior Recognition 2017 honors grads
Tri-Rivers recognized and celebrated the hard work of our Seniors to accomplish their many diverse goals at the 2017 Senior Recognition held at the historic Palace Theatre in downtown Marion Thursday, May 18.
This year, 35 percent of our students have already been accepted into employment and/or apprenticeships related to their programs. Forty-seven percent have been accepted to continue their education through two and four year colleges and universities with thousands of dollars in scholarships. And 18 percent or our young men and women have enlisted in the different branches of the United States military.
The Principal’s Awards for Career -Technical Excellence by Program (Photo above):
• Zach Madison—Ag & Industrial Power
• Dylan Cooper—Advanced Machining
• Colton Curry—Automotive Technology
• Blake Ray—Computer Networking Electronics Technologies
• Syrena Rodriguez—Cosmetology
• Caroline Mann—Criminal Justice
• Ashley Steurer—Culinary Arts
• Genevieve Loyer—Digital Media & Entertainment
• Austin Rose—Engineering Technologies
• Chelsie Brenzo—Healthcare Professions (Health Careers Academy)
• Kayla James—Hospitality
• Sabrina Rawlins—Veterinary Science
• Dakota Crum—Welding
The Outstanding Academic Department Award Recipients
Congratulations to Tri-Rivers Seniors!! Listed below by program.
AG & INDUSTRIAL POWER TECHNOLOGY
Brian Benner – Highland
• Certificate of Achievement
• Academic Award of Excellence
• Award of Distinction
• National Technical Honor Society
• Ambassador
• Recipient of the Bill & Shelby Guthery Memorial Scholarship -$250
• Accepted to Marion Technical College
Alex Bennett – North Union
• Certificate of Mastery
Nathan Bowdle – Pleasant
• Certificate of Achievement
Alex Buckner – Elgin
• Certificate of Participation
Austyn Carter – River Valley
• Certificate of Achievement
Jordan Coleman – Elgin
• Certificate of Participation
Newton Cunningham – Marion Harding
• Certificate of Participation
Gregory Gullett – Marion Harding
• Certificate of Participation
Jessica Hartman – Marion Harding
• Certificate of Achievement
• Ambassador
Zachary Madison – North Union
• Certificate of Mastery
• National Technical Honor Society
• Ambassador
Timothy Mitchell – Pleasant
• Certificate of Participation
Cody Smith – Highland
• Certificate of Participation
Dylan Smith – Highland
• Certificate of Participation
Evan Stowe – Ridgedale
• Certificate of Participation
Curtis Tyler – Mount Gilead
• Certificate of Participation
ADVANCED MACHINING
Dylan Cooper – Ridgedale
• Certificate of Participation
• Award of Distinction
Joshua Mack – Home Schooled
• Certificate of Participation
Taylor McGee – Cardington
• Certificate of Participation
Montana Rosales – River Valley
• Certificate of Participation
Christian Webb – Mount Gilead
• Certificate of Participation
AUTOMOTIVE TECHNOLOGY
Brock Ballinger – Marion Harding
• Certificate of Achievement
Colton Curry – Marion Harding
• Certificate of Mastery
• Award of Distinction
• Earned ASE Student Certification in:
– Maintenance and Light Repair
– Automobile Service Technology
– Heating and Air Conditioning
– Manual Drive Train and Axles
– Automatic Transmission and Transaxle
– Engine Repair
– Engine Performance
– Electrical and Electronic Systems
– Brakes
– Steering and Suspension
– Accepted to University of Northwestern Ohio
Austin Depriest – Pleasant
• Certificate of Achievement
• Earned ASE Student Certification in:
– Maintenance and Light Repair
– Automobile Service Technology
– Heating and Air Conditioning
– Automatic Transmission and Transaxle
Brandon Freeman – Mount Gilead
• Certificate of Participation
Jordyn Gary – Pleasant
• Certificate of Achievement
• Earned ASE Student Certification in:
– Maintenance and Light Repair
– Automobile Service Technology
– Heating and Air Conditioning
– Manual Drive Train and Axles
– Automatic Transmission and Transaxle
– Engine Repair
– Engine Performance
– Electrical and Electronic Systems
– Brakes
– Steering and Suspension
Shawn Geckle – Pleasant
– Certificate of Achievement
– Earned ASE Student Certification in:
– Maintenance and Light Repair
– Automobile Service Technology
– Engine Repair
– Brakes
-• Steering and Suspension
Macey Hamilton – North Union
• Certificate of Achievement
• Earned ASE Student Certification in:
– Maintenance and Light Repair
– Automobile Service Technology
– Engine Repair
– Electrical and Electronic Systems
– Brakes
– Steering and Suspension
– Award of Distinction
– National Technical Honor Society
Nathan Hoffman – River Valley
• Certificate of Participation
• Earned ASE Student Certification in:
– Maintenance and Light Repair
– Automobile Service Technology
– Heating and Air Conditioning
– Manual Drive Train and Axles
– Engine Repair
– Engine Performance
– Electrical and Electronic Systems
– Brakes
– Steering and Suspension
– Automatic Transmission and Transaxle
Tyler Huff – Highland
• Certificate of Achievement
• Earned ASE Student Certification in:
– Maintenance and Light Repair
– Automobile Service Technology
– Heating and Air Conditioning
– Manual Drive Train and Axles
– Engine Repair
– Engine Performance
– Electrical and Electronic Systems
– Brakes
– Automatic Transmission and Transaxle
Timothy Kamphowe – Marion Harding
• Certificate of Achievement
• Earned ASE Student Certification in:
– Maintenance and Light Repair
– Steering and Suspension
– Accepted to University of Northwestern Ohio
Dillan King – Ridgedale
• Certificate of Achievement
• Earned ASE Student Certification in:
– Engine Repair
Tyler Kirk – Elgin
• Certificate of Achievement
• Earned ASE Student Certification in:
– Maintenance and Light Repair
– Steering and Suspension
Devin Kreitzer – Marion Harding
• Certificate of Achievement
• Earned ASE Student Certification in:
– Maintenance and Light Repair
Drake McCallen – Mount Gilead
• Certificate of Achievement
• Earned ASE Student Certification in:
– Brakes
• Accepted to University of Northwestern Ohio
Noah Still – River Valley
• Certificate of Participation
Elizabeth Trudeau – River Valley
• Certificate of Participation
• Earned ASE Student Certification in:
– Brakes
• Accepted to Marion Technical College
COMPUTER NETWORKING ELECTRONICS TECHNOLOGIES
Devan Bale – Marion Harding
• Certificate of Achievement
Nicholas Conley – River Valley
• Certificate of Participation
Jonah Edler – Marion Harding
• Certificate of Achievement
• Accepted to Marion Technical College
Jacob Fitch – River Valley
• Certificate of Mastery
Eric Gill – Marion Harding
• Certificate of Participation
Ken-Tre Hickman – Cardington
• Certificate of Achievement
Cynthia Hill – Marion Harding
• Certificate of Achievement
• Recipient of the Hiram Masonic Lodge 18 – $3000 annually for four years
Dylan Houk – River Valley
• Certificate of Mastery
Caleb Parks – River Valley
• Certificate of Achievement
• Enlisted in the United States Navy
Blake Ray – River Valley
• Certificate of Mastery
Savannah Stephens – River Valley
• Certificate of Mastery
• Award of Distinction
Kendall Thompson – Highland
• Certificate of Achievement
Franklyn Turner – River Valley
• Certificate of Participation
Cullen Wilson – Marion Harding
• Certificate of Participation
COSMETOLOGY
Lauren Bailey – River Valley
• Certificate of Achievement
Annmarie Belden – Mount Gilead
• Certificate of Achievement
Kayley Coleman – Marion Hardig
• Certificate of Achievement
• Ambassador
Kaylee Combs – River Valley
• Certificate of Mastery
Kayla Dietsch – River Valley
• Certificate of Mastery
Alexis Goers – Cardington
• Certificate of Mastery
Amber Hornbeck – Marion Harding
• Certificate of Mastery
• Award of Distinction
• National Technical Honor Society
August Jackson – Elgin
• Certificate of Mastery
Mercedes Kamposh – Marion Harding
• Certificate of Achievement
Molly Kelson – TRECA
• Certificate of Achievement
Nicole Norris – River Valley
• Certificate of Achievement
Jackie Pendleton – Elgin
• Certificate of Achievement
Taylor Ramoneda – Cardington
• Certificate of Achievement
• Ambassador
Syrena Rodriguez – Marion Harding
• Certificate of Mastery
• Recipient of the Burroughs Nature Scholarship – $500
• Accepted to University of Cincinnati
Tieraney Sharp – Highland
• Certificate of Mastery
CRIMINAL JUSTICE
Benjamin Ackerman – River Valley
• Certificate of Achievement
Justin Baker – Marion Harding
• Certificate of Participation
Zachary Burkey – Cardington
• Certificate of Achievement
• Accepted to North Central State College
Dustin Collins – River Valley
• Certificate of Participation
Austin Crowe – Marion Harding
• Certificate of Participation
Caroline Manns – River Valley
• Certificate of Mastery
• Academic Award of Excellence
• National Technical Honor Society
• Enlisted in the United States Marine Corp
Herbert Oney – Elgin
• Certificate of Mastery
• National Technical honor Society
• Enlisted in the United States Army
Jeffrey Young – Upper Sandusky
• Certificate of Mastery
• Award of Distinction
• National Technical Honor Society
• Ambassador
• Recipient of the Tri-Rivers Education Association Scholarship -$500
• Recipient of the Multi-County Job Fair Scholarship – $500
• Recipient of Marion Technical College Foundation Scholarship -$4231
CULINARY ARTS
Amy Baer – Mount Gilead
• Certificate of Achievement
Hallie Barron – North Union
• Certificate of Participation
Shelby Brown – Ridgedale
• Certificate of Achievement
Abigail Bunker – Mount Gilead
• Certificate of Achievement
• Accepted to the Apprenticeship Program at Project Search
Jerimiah Horner – Marion Harding
• Certificate of Participation
• ServSafe Certification
Mason Lanum – Cardington
• Certificate of Achievement
Kayla Leeper – Marion Harding
• Certificate of Achievement
Hayley Manley – Elgin
• Certificate of Participation
Heather Mathews – Marion Harding
• Certificate of Participation
Britney Medley – Ridgedale
• Certificate of Achievement
• ServSafe Certification
• Recipient of the Culinary Arts Scholarship – $500
Jonathan Parks – Elgin
• Certificate of Achievement
Kenneth Price – Mount Gilead
• Certificate of Achievement
Cassandra Shuck – Marion Harding
• Certificate of Mastery
• Academic Award of Excellence
• Award of Distinction
• National Technical Honor Society
• ServSafe Certification
• Ambassador
Cody Snare – Marion Harding
• Certificate of Achievement
• ServSafe Certification
• Recipient of the James Harris Scholarship – $500
• Accepted to Sullivan University
Ashley Steurer – Ridgedale
• Certificate of Achievement
• ServSafe Certification
Boe Willis – Marion Harding
• Certificate of Participation
• Enlisted in the United States Navy
Star Wilson – Marion Harding
• Certificate of Achievement
Aaron Zamer – Marion Harding
• Certificate of Participation
DIGITAL MEDIA & ENTERTAINMENT
Marisa Davis – Ridgedale
• Certificate of Participation
• Adobe Certifications in Photoshop, Illustrator and PremierePro
Daved Demery – Marion Harding
• Certificate of Achievement
• Adobe Certifications in Photoshop, Illustrator
• Accepted to Bradford School
Christopher Duncan – Marion Harding
• Certificate of Participation
• Adobe Certification in Illustrator
Daysia Elliott – Mount Gilead
• Certificate of Participation
• Adobe Certification in Illustrator
Tyler Foy – River Valley
• Certificate of Participation
• Adobe Certification in Illustrator
Christian French – River Valley
• Certificate of Achievement
• Adobe Certifications in Photoshop, Illustrator, PremierePro and InDesign
Jordain Jennings – Mount Gilead
• Certificate of Participation
Korrina Koeppel – Marion Harding
• Certificate of Participation
• Adobe Certification in Illustrator
Genevieve Loyer – River Valley
• Certificate of Achievement
• National Technical Honor Society
• Adobe Certifications in Photoshop, Illustrator, PremierePro and InDesign
Lindsay McQueen – Cardington
• Certificate of Achievement
• Academic Award of Excellence
• Award of Distinction
• Adobe Certifications in Photoshop and Illustrator
• National Technical Honor Society
Anita Merrill – River Valley
• Certificate of Achievement
• Adobe Certifications in Photoshop, Illustrator and PremierePro
Chance Mories – Ridgedale
• Certificate of Participation
Jason Oney – Elgin
• Certificate of Achievement
• Adobe Certifications in Photoshop, Illustrator and PremierePro
Tyler Rice – Marion Harding
• Certificate of Achievement
• Award of Distinction
• Adobe Certifications in Photoshop, Illustrator, PremierePro and InDesign
• Recipient of the Tri-Rivers Alumni Association
Scholarship – $100
Cheyenne Simon – Cardington
• Certificate of Achievement
• Adobe Certifications in Photoshop, Illustrator and PremierePro
Delaney Snyder – Cardington
• Certificate of Participation
• Adobe Certification in Illustrator
Rebecca Vaught – Marion Harding
• Certificate of Achievement
• Adobe Certification in Illustrator
• Accepted to the School of Advertising Art
Billie Wells – Highland
• Certificate of Participation
• Adobe Certification in Illustrator
Austin Wilson – Cardington
• Certificate of Participation
• Adobe Certification in Illustrator
Amanda Young – River Valley
• Certificate of Participation
• Adobe Certifications in Photoshop, Illustrator, PremierePro and InDesign
Abigail Zaler – Elgin
• Certificate of Achievement
• Adobe Certification in Illustrator
ENGINEERING TECHNOLOGIES
Ryan Byrd – River Valley
• Certificate of Participation
Matthew Craig – Cardington
• Certificate of Achievement
• Award of Distinction
Kiestyn Graber – Elgin
• Certificate of Achievement
Demetri Hernandez – Pleasant
• Certificate of Achievement
• Recipient of the SME Education Foundation Honda – $2500
• Accepted into the Whirlpool Maintenance Engineering Summer Co-op Program
Samuel Hostetter – Pleasant
• Certificate of Achievement
Eric Jankowski – Marion Harding
• Certificate of Achievement
• National Technical Honor Society
• Accepted to the Ohio State University, Marion Campus
Nicholas Lehner – Pleasant
• Certificate of Achievement
• Accepted into the Whirlpool Maintenance Engineering Summer Co-op Program
Thomas Poorman – River Valley
• Certificate of Achievement
• Accepted into the Whirlpool Maintenance Engineering Summer Co-op Program
Austin Rose – River Valley
• Certificate of Achievement
• National Technical Honor Society
• Ambassador
Quinton Sayre – Elgin
• Certificate of Achievement
• National Technical Honor Society
• Accepted into the Whirlpool Maintenance Engineering Summer Co-op Program
• Accepted into the Whirlpool Maintenance Engineering Summer Co-op Program
Preston Smith – Pleasant
• Certificate of Achievement
Kaleb Taylor – Elgin
• Certificate of Achievement
• Accepted into the Whirlpool Maintenance Engineering Summer Co-op Program
Corey Vassel – Ridgedale
• Certificate of Achievement
• National Technical Honor Society
• Ambassador
• Accepted into the Whirlpool Maintenance Engineering Summer Co-op Program
HEALTH CAREERS ACADEMY-HEALTHCARE PROFESSIONS
Mykenzie Abrams – Marion Harding
• Certificate of Achievement
Emilee Belcher – Ridgedale
• Certificate of Participation
Jeannie Blevins – Elgin
• Certificate of Mastery
Hannah Bogard – River Valley
• Certificate of Mastery
• National Technical Honor Society
Chelsie Brenzo – Ridgedale
• Certificate of Mastery
• National Technical Honor Society
• Ambassador
• Recipient of the TRCC Board of Education Scholarship – $200
• Accepted to Youngstown State University
Kaila Broadwater – Mount Gilead
• Certificate of Mastery
• National Technical Honor Society
• Recipient of the Marion Technical College President’s Scholarship – $1500
Jace Chevalier – River Valley
• Certificate of Participation
Ivy Clarke – Ridgedale
• Certificate of Achievement
Payten Cover – Marion Harding
• Certificate of Achievement
Michaela Engwall – Pleasant
• Certificate of Achievement
Cheyeanne Glover – Marion Harding
• Certificate of Achievement
Kayla Lavender – Mount Gilead
• Certificate of Achievement
Kaylie Lowrie – Cardington
• Certificate of Mastery
• National Technical Honor Society
Sabrina Sandy – North Union
• Certificate of Mastery
• Award of Distinction
• National Technical Honor Society
• Ambassador
• Enlisted in the United States Navy
Courtney Spring – River Valley
• Certificate of Participation
• National Technical Honor Society
• Recipient of the Multi-County Job Fair Scholarship – $500
• Recipient of the Tri-Rivers Career Center Scholarship – $350
• Accepted to Marion Technical College
Amanda Starcher – North Union
• Certificate of Achievement
Shelby Troyer – Cardington
• Certificate of Achievement
• Award of Distinction
• National Technical Honor Society
• Ambassador
• Accepted to Columbus State Community College
Kelsey Weaver – Ridgedale
• Certificate of Achievement
Allyene Workman – Ridgedale
•Certificate of Participation
HOSPITALITY
Makayla Chandler – Marion Harding
• Certificate of Achievement
Caleb Hammond – River Valley
• Certificate of Achievement
Kayla James – Pleasant
• Certificate of Mastery
• Award of Distinction
• National Technical Honor Society
• Ambassador
Daniel Jones – River Valley
• Certificate of Achievement
Jerry Morris – River Valley
• Certificate of Achievement
Samantha Mosley – Marion Harding
• Certificate of Achievement
VETERINARY SCIENCE
Ashton Cloud – Pleasant
• Certificate of Participation
• National Technical Honor Society
Hannah Devore – River Valley
• Certificate of Achievement
Lindsay Gay-Cobb – Elgin
• Certificate of Participation
Sydney Hanshaw – Cardington
• Certificate of Achievement
Alison Lenke – Ridgedale
• Certificate of Mastery
• Award of Distinction
• National Technical Honor Society
• Recipient of the Tri-Rivers Education Association Scholarship – $500
• Recipient of the FFA Local Chapter Award Scholarship – $300
Samantha New – Highland
• Certificate of Achievement
Sabrina Rawlins – Marion Harding
• Certificate of Achievement
WELDING
Matt Ault – Cardington
• Certificate of Participation
John Baird – Highland
• Certificate of Achievement
• Ambassador
• Multiple American Welding Society Structural Steel Weld Certifications
James Bright – River Valley
• Certificate of Participation
• American Welding Society Structural Steel Weld Certification
• Accepted into the Pipefitting Apprenticeship Program at Vaughn Industries
Alexander Brown
• Certificate of Participation
• Accepted into the Pipefitting Apprenticeship Program at Vaughn Industries
Dennis Carnell – Ridgedale
• Certificate of Mastery
• Award of Distinction
• Multiple American Welding Society Structural Steel Weld Certifications including the 6-G pipe
Dakota Crum – Cardington
• Certificate of Mastery
• National Technical Honor Society
• Ambassador
• Multiple American Welding Society Structural Steel Weld Certifications including the 6-G pipe
• Accepted into the Pipefitting Apprenticeship Program at Vaughn Industries
Andrea Depolo – Cardington
• Certificate of Participation
• American Welding Society Structural Steel Weld Certification
Copper Dine – Pleasant
• Certificate of Achievement
• American Welding Society Structural Steel Weld Certification
Cody Fisher- Highland
• Certificate of Mastery
Ryan Fisher – Highland
• Certificate of Participation
Ryan Gibson – Elgin
• Certificate of Participation
• Multiple American Welding Society Structural Steel Weld Certifications
Noah Glaze – River Valley
• Certificate of Achievement
• Multiple American Welding Society Structural Steel Weld Certifications
• Accepted into the Electrical Apprenticeship Program at Vaughn Industries
Lamaur Gore – Marion Harding
• Certificate of Participation
• American Welding Society Structural Steel Weld Certification
Gague Gronbach – North Union
• Certificate of Achievement
• Award of Distinction
• Multiple American Welding Society Structural Steel Weld Certifications including the 6-G pipe
• Accepted into the Pipefitting Apprenticeship Program at Vaughn Industries
Ethan Hedrick – Mount Gilead
• Certificate of Participation
Zachary Hopkins – Ridgedale
• Certificate of Achievement
• Multiple American Welding Society Structural Steel Weld Certifications
• Accepted into the Pipefitting Apprenticeship Program at Vaughn Industries
William Jones – Elgin
• Certificate of Achievement
• American Welding Society Structural Steel Weld Certification
David Light – Marion Harding
• Certificate of Participation
Isaac Nelson – Highland
• Certificate of Participation
• American Welding Society Structural Steel Weld Certification
Bryce Pierce – Ridgedale
• Certificate of Achievement
• National Technical Honor Society
• American Welding Society Structural Steel Weld Certification
• Accepted into the Electrical Apprenticeship Program at Vaughn Industries
Andrew Ruckman – Highland
• Certificate of Participation
• American Welding Society Structural Steel Weld Certification
• Accepted into the Pipefitting Apprenticeship Program at Vaughn Industries
Drake Tanner – Elgin
• Certificate of Participation
• American Welding Society Structural Steel Weld Certification
Brooke Whitaker – Ridgedale
• Certificate of Participation
• National Technical Honor Society
Brookelyn Wolfe – North Union
• Certificate of Achievement
• Multiple American Welding Society Structural Steel Weld