Senior Program and flowers

Senior Recognition 2017 honors grads

Tri-Rivers recognized and celebrated the hard work of our Seniors to accomplish their many diverse goals at the 2017 Senior Recognition held at the historic Palace Theatre in downtown Marion Thursday, May 18.

Photo of seniors receiving principal's awards at Palace Theatre.

Seniors receiving principal’s awards at Palace Theatre.

This year, 35 percent of our students have already been accepted into employment and/or apprenticeships related to their programs. Forty-seven percent have been accepted to continue their education through two and four year colleges and  universities with thousands of dollars in scholarships. And 18 percent or our young men and women have enlisted in the different branches of the United States military.

The Principal’s Awards for Career -Technical Excellence by Program (Photo above):
• Zach Madison—Ag & Industrial Power
• Dylan Cooper—Advanced Machining
• Colton Curry—Automotive Technology
• Blake Ray—Computer Networking Electronics Technologies
• Syrena Rodriguez—Cosmetology
• Caroline Mann—Criminal Justice
• Ashley Steurer—Culinary Arts
• Genevieve Loyer—Digital Media & Entertainment
• Austin Rose—Engineering Technologies
• Chelsie Brenzo—Healthcare Professions (Health Careers Academy)
• Kayla James—Hospitality
• Sabrina Rawlins—Veterinary Science
• Dakota Crum—Welding

The Outstanding Academic Department Award Recipients

Ben Ackerman—Social Studies

 

Brooke Whitaker—English

 

Kayla James—Math

 

Sydney Hanshaw—Science

 

 

Congratulations to Tri-Rivers Seniors!! Listed below by program.

AG & INDUSTRIAL POWER TECHNOLOGY
Brian Benner – Highland
• Certificate of Achievement
• Academic Award of Excellence
• Award of Distinction
• National Technical Honor Society
• Ambassador
• Recipient of the Bill & Shelby Guthery Memorial Scholarship -$250
• Accepted to Marion Technical College

Alex Bennett – North Union
• Certificate of Mastery

Nathan Bowdle – Pleasant
• Certificate of Achievement

Alex Buckner – Elgin
• Certificate of Participation

Austyn Carter – River Valley
• Certificate of Achievement

Jordan Coleman – Elgin
• Certificate of Participation

Newton Cunningham – Marion Harding
• Certificate of Participation

Gregory Gullett – Marion Harding
• Certificate of Participation

Jessica Hartman – Marion Harding
• Certificate of Achievement
• Ambassador

Zachary Madison – North Union
• Certificate of Mastery
• National Technical Honor Society
• Ambassador

Timothy Mitchell – Pleasant
• Certificate of Participation

Cody Smith – Highland
• Certificate of Participation

Dylan Smith – Highland
• Certificate of Participation

Evan Stowe – Ridgedale
• Certificate of Participation

Curtis Tyler – Mount Gilead
• Certificate of Participation

ADVANCED MACHINING
Dylan Cooper – Ridgedale
• Certificate of Participation
• Award of Distinction

Joshua Mack – Home Schooled
• Certificate of Participation

Taylor McGee – Cardington
• Certificate of Participation

Montana Rosales – River Valley
• Certificate of Participation

Christian Webb – Mount Gilead
• Certificate of Participation

AUTOMOTIVE TECHNOLOGY
Brock Ballinger – Marion Harding
• Certificate of Achievement

Colton Curry – Marion Harding
• Certificate of Mastery
• Award of Distinction
• Earned ASE Student Certification in:
– Maintenance and Light Repair
– Automobile Service Technology
– Heating and Air Conditioning
– Manual Drive Train and Axles
– Automatic Transmission and Transaxle
– Engine Repair
– Engine Performance
– Electrical and Electronic Systems
– Brakes
– Steering and Suspension
– Accepted to University of Northwestern Ohio

Austin Depriest – Pleasant
• Certificate of Achievement
• Earned ASE Student Certification in:
– Maintenance and Light Repair
– Automobile Service Technology
– Heating and Air Conditioning
– Automatic Transmission and Transaxle

Brandon Freeman – Mount Gilead
• Certificate of Participation

Jordyn Gary – Pleasant
• Certificate of Achievement
• Earned ASE Student Certification in:
– Maintenance and Light Repair
– Automobile Service Technology
– Heating and Air Conditioning
– Manual Drive Train and Axles
– Automatic Transmission and Transaxle
– Engine Repair
– Engine Performance
– Electrical and Electronic Systems
– Brakes
– Steering and Suspension

Shawn Geckle – Pleasant
– Certificate of Achievement
– Earned ASE Student Certification in:
– Maintenance and Light Repair
– Automobile Service Technology
– Engine Repair
– Brakes
-• Steering and Suspension

Macey Hamilton – North Union
• Certificate of Achievement
• Earned ASE Student Certification in:
– Maintenance and Light Repair
– Automobile Service Technology
– Engine Repair
– Electrical and Electronic Systems
– Brakes
– Steering and Suspension
– Award of Distinction
– National Technical Honor Society

Nathan Hoffman – River Valley
• Certificate of Participation
• Earned ASE Student Certification in:
– Maintenance and Light Repair
– Automobile Service Technology
– Heating and Air Conditioning
– Manual Drive Train and Axles
– Engine Repair
– Engine Performance
– Electrical and Electronic Systems
– Brakes
– Steering and Suspension
– Automatic Transmission and Transaxle

Tyler Huff – Highland
• Certificate of Achievement
• Earned ASE Student Certification in:
– Maintenance and Light Repair
– Automobile Service Technology
– Heating and Air Conditioning
– Manual Drive Train and Axles
– Engine Repair
– Engine Performance
– Electrical and Electronic Systems
– Brakes
– Automatic Transmission and Transaxle

Timothy Kamphowe – Marion Harding
• Certificate of Achievement
• Earned ASE Student Certification in:
– Maintenance and Light Repair
– Steering and Suspension
– Accepted to University of Northwestern Ohio

Dillan King – Ridgedale
• Certificate of Achievement
• Earned ASE Student Certification in:
– Engine Repair

Tyler Kirk – Elgin
• Certificate of Achievement
• Earned ASE Student Certification in:
– Maintenance and Light Repair
– Steering and Suspension

Devin Kreitzer – Marion Harding
• Certificate of Achievement
• Earned ASE Student Certification in:
– Maintenance and Light Repair

Drake McCallen – Mount Gilead
• Certificate of Achievement
• Earned ASE Student Certification in:
– Brakes
• Accepted to University of Northwestern Ohio

Noah Still – River Valley
• Certificate of Participation

Elizabeth Trudeau – River Valley
• Certificate of Participation
• Earned ASE Student Certification in:
– Brakes
• Accepted to Marion Technical College

COMPUTER NETWORKING ELECTRONICS TECHNOLOGIES
Devan Bale – Marion Hardimg
• Certificate of Achievement

Nicholas Conley – River Valley
• Certificate of Participation

Jonah Edler – Marion Harding
• Certificate of Achievement
• Accepted to Marion Technical College

Jacob Fitch – River Valley
• Certificate of Mastery

Eric Gill – Marion Harding
• Certificate of Participation

Ken-Tre Hickman – Cardington
• Certificate of Achievement

Cynthia Hill – Marion Harding
• Certificate of Achievement
• Recipient of the Hiram Masonic Lodge 18 – $3000 annually for four years

Dylan Houk – River Valley
• Certificate of Mastery

Caleb Parks – River Valley
• Certificate of Achievement
• Enlisted in the United States Navy

Blake Ray – River Valley
• Certificate of Mastery

Savannah Stephens – River Valley
• Certificate of Mastery
• Award of Distinction

Kendall Thompson – Highland
• Certificate of Achievement

Franklyn Turner – River Valley
• Certificate of Participation

Cullen Wilson – Marion Harding
• Certificate of Participation

COSMETOLOGY
Lauren Bailey – River Valley
• Certificate of Achievement

Annmarie Belden – Mount Gilead
• Certificate of Achievement

Kayley Coleman – Marion Hardig
• Certificate of Achievement
• Ambassador

Kaylee Combs – River Valley
• Certificate of Mastery

Kayla Dietsch – River Valley
• Certificate of Mastery

Alexis Goers – Cardington
• Certificate of Mastery

Amber Hornbeck – Marion Harding
• Certificate of Mastery
• Award of Distinction
• National Technical Honor Society

August Jackson – Elgin
• Certificate of Mastery

Mercedes Kamposh – Marion Harding
• Certificate of Achievement

Molly Kelson – TRECA
• Certificate of Achievement

Nicole Norris – River Valley
• Certificate of Achievement

Jackie Pendleton – Elgin
• Certificate of Achievement

Taylor Ramoneda – Cardington
• Certificate of Achievement
• Ambassador

Syrena Rodriguez – Marion Harding
• Certificate of Mastery
• Recipient of the Burroughs Nature Scholarship – $500
• Accepted to University of Cincinnati

Tieraney Sharp – Highland
• Certificate of Mastery

CRIMINAL JUSTICE
Benjamin Ackerman – River Valley
• Certificate of Achievement

Justin Baker – Marion Harding
• Certificate of Participation

Zachary Burkey – Cardington
• Certificate of Achievement
• Accepted to North Central State College

Dustin Collins – River Valley
• Certificate of Participation

Austin Crowe – Marion Harding
• Certificate of Participation

Caroline Manns – River Valley
• Certificate of Mastery
• Academic Award of Excellence
• National Technical Honor Society
• Enlisted in the United States Marine Corp

Herbert Oney – Elgin
• Certificate of Mastery
• National Technical honor Society
• Enlisted in the United States Army

Jeffrey Young – Upper Sandusky
• Certificate of Mastery
• Award of Distinction
• National Technical Honor Society
• Ambassador
• Recipient of the Tri-Rivers Education Association Scholarship -$500
• Recipient of the Multi-County Job Fair Scholarship – $500
• Recipient of Marion Technical College Foundation Scholarship -$4231

CULINARY ARTS
Amy Baer – Mount Gilead
• Certificate of Achievement

Hallie Barron – North Union
• Certificate of Participation

Shelby Brown – Ridgedale
• Certificate of Achievement

Abigail Bunker – Mount Gilead
• Certificate of Achievement
• Accepted to the Apprenticeship Program at Project Search

Jerimiah Horner – Marion Harding
• Certificate of Participation
• ServSafe Certification

Mason Lanum – Cardington
• Certificate of Achievement

Kayla Leeper – Marion Harding
• Certificate of Achievement

Hayley Manley – Elgin
• Certificate of Participation

Heather Mathews – Marion Harding
• Certificate of Participation

Britney Medley – Ridgedale
• Certificate of Achievement
• ServSafe Certification
• Recipient of the Culinary Arts Scholarship – $500

Jonathan Parks – Elgin
• Certificate of Achievement

Kenneth Price – Mount Gilead
• Certificate of Achievement

Cassandra Shuck – Marion Harding
• Certificate of Mastery
• Academic Award of Excellence
• Award of Distinction
• National Technical Honor Society
• ServSafe Certification
• Ambassador

Cody Snare – Marion Harding
• Certificate of Achievement
• ServSafe Certification
• Recipient of the James Harris Scholarship – $500
• Accepted to Sullivan University

Ashley Steurer – Ridgedale
• Certificate of Achievement
• ServSafe Certification

Boe Willis – Marion Harding
• Certificate of Participation
• Enlisted in the United States Navy

Star Wilson – Marion Harding
• Certificate of Achievement

Aaron Zamer – Marion Harding
• Certificate of Participation

DIGITAL MEDIA & ENTERTAINMENT
Marisa Davis – Ridgedale
• Certificate of Participation
• Adobe Certifications in Photoshop, Illustrator and PremierePro

Daved Demery – Marion Harding
• Certificate of Achievement
• Adobe Certifications in Photoshop, Illustrator
• Accepted to Bradford School

Christopher Duncan – Marion Harding
• Certificate of Participation
• Adobe Certification in Illustrator

Daysia Elliott – Mount Gilead
• Certificate of Participation
• Adobe Certification in Illustrator

Tyler Foy – River Valley
• Certificate of Participation
• Adobe Certification in Illustrator

Christian French – River Valley
• Certificate of Achievement
• Adobe Certifications in Photoshop, Illustrator, PremierePro and InDesign

Jordain Jennings – Mount Gilead
• Certificate of Participation

Korrina Koeppel – Marion Harding
• Certificate of Participation
• Adobe Certification in Illustrator

Genevieve Loyer – River Valley
• Certificate of Achievement
• National Technical Honor Society
• Adobe Certifications in Photoshop, Illustrator, PremierePro and InDesign

Lindsay McQueen – Cardington
• Certificate of Achievement
• Academic Award of Excellence
• Award of Distinction
• Adobe Certifications in Photoshop and Illustrator
• National Technical Honor Society

Anita Merrill – River Valley
• Certificate of Achievement
• Adobe Certifications in Photoshop, Illustrator and PremierePro

Chance Mories – Ridgedale
• Certificate of Participation

Jason Oney – Elgin
• Certificate of Achievement
• Adobe Certifications in Photoshop, Illustrator and PremierePro

Tyler Rice – Marion Harding
• Certificate of Achievement
• Award of Distinction
• Adobe Certifications in Photoshop, Illustrator, PremierePro and InDesign
• Recipient of the Tri-Rivers Alumni Association
Scholarship – $100

Cheyenne Simon – Cardington
• Certificate of Achievement
• Adobe Certifications in Photoshop, Illustrator and PremierePro

Delaney Snyder – Cardington
• Certificate of Participation
• Adobe Certification in Illustrator

Rebecca Vaught – Marion Harding
• Certificate of Achievement
• Adobe Certification in Illustrator
• Accepted to the School of Advertising Art

Billie Wells – Highland
• Certificate of Participation
• Adobe Certification in Illustrator

Austin Wilson – Cardington
• Certificate of Participation
• Adobe Certification in Illustrator

Amanda Young – River Valley
• Certificate of Participation
• Adobe Certifications in Photoshop, Illustrator, PremierePro and InDesign

Abigail Zaler – Elgin
• Certificate of Achievement
• Adobe Certification in Illustrator

ENGINEERING TECHNOLOGIES
Ryan Byrd – River Valley
• Certificate of Participation

Matthew Craig – Cardington
• Certificate of Achievement
• Award of Distinction

Kiestyn Graber – Elgin
• Certificate of Achievement

Demetri Hernandez – Pleasant
• Certificate of Achievement
• Recipient of the SME Education Foundation Honda – $2500
• Accepted into the Whirlpool Maintenance Engineering Summer Co-op Program

Samuel Hostetter – Pleasant
• Certificate of Achievement

Eric Jankowski – Marion Harding
• Certificate of Achievement
• National Technical Honor Society
• Accepted to the Ohio State University, Marion Campus

Nicholas Lehner – Pleasant
• Certificate of Achievement
• Accepted into the Whirlpool Maintenance Engineering Summer Co-op Program

Thomas Poorman – River Valley
• Certificate of Achievement
• Accepted into the Whirlpool Maintenance Engineering Summer Co-op Program

Austin Rose – River Valley
• Certificate of Achievement
• National Technical Honor Society
• Ambassador

Quinton Sayre – Elgin
• Certificate of Achievement
• National Technical Honor Society
• Accepted into the Whirlpool Maintenance Engineering Summer Co-op Program
• Accepted into the Whirlpool Maintenance Engineering Summer Co-op Program

Preston Smith – Pleasant
• Certificate of Achievement

Kaleb Taylor – Elgin
• Certificate of Achievement
• Accepted into the Whirlpool Maintenance Engineering Summer Co-op Program

Corey Vassel – Ridgedale
• Certificate of Achievement
• National Technical Honor Society
• Ambassador
• Accepted into the Whirlpool Maintenance Engineering Summer Co-op Program

HEALTH CAREERS ACADEMY-HEALTHCARE PROFESSIONS
Mykenzie Abrams – Marion Harding
• Certificate of Achievement

Emilee Belcher – Ridgedale
• Certificate of Participation

Jeannie Blevins – Elgin
• Certificate of Mastery

Hannah Bogard – River Valley
• Certificate of Mastery
• National Technical Honor Society

Chelsie Brenzo – Ridgedale
• Certificate of Mastery
• National Technical Honor Society
• Ambassador
• Recipient of the TRCC Board of Education Scholarship – $200
• Accepted to Youngstown State University

Kaila Broadwater – Mount Gilead
• Certificate of Mastery
• National Technical Honor Society
• Recipient of the Marion Technical College President’s Scholarship – $1500

Jace Chevalier – River Valley
• Certificate of Participation

Ivy Clarke – Ridgedale
• Certificate of Achievement

Payten Cover – Marion Harding
• Certificate of Achievement

Michaela Engwall – Pleasant
• Certificate of Achievement

Cheyeanne Glover – Marion Harding
• Certificate of Achievement

Kayla Lavender – Mount Gilead
• Certificate of Achievement

Kaylie Lowrie – Cardington
• Certificate of Mastery
• National Technical Honor Society

Sabrina Sandy – North Union
• Certificate of Mastery
• Award of Distinction
• National Technical Honor Society
• Ambassador
• Enlisted in the United States Navy

Courtney Spring – River Valley
• Certificate of Participation
• National Technical Honor Society
• Recipient of the Multi-County Job Fair Scholarship – $500
• Recipient of the Tri-Rivers Career Center Scholarship – $350
• Accepted to Marion Technical College

Amanda Starcher – North Union
• Certificate of Achievement

Shelby Troyer – Cardington
• Certificate of Achievement
• Award of Distinction
• National Technical Honor Society
• Ambassador
• Accepted to Columbus State Community College

Kelsey Weaver – Ridgedale
• Certificate of Achievement

Allyene Workman – Ridgedale
•Certificate of Participation

HOSPITALITY
Makayla Chandler – Marion Harding
• Certificate of Achievement

Caleb Hammond – River Valley
• Certificate of Achievement

Kayla James – Pleasant
• Certificate of Mastery
• Award of Distinction
• National Technical Honor Society
• Ambassador

Daniel Jones – River Valley
• Certificate of Achievement

Jerry Morris – River Valley
• Certificate of Achievement

Samantha Mosley – Marion Harding
• Certificate of Achievement

VETERINARY SCIENCE
Ashton Cloud – Pleasant
• Certificate of Participation
• National Technical Honor Society

Hannah Devore – River Valley
• Certificate of Achievement

Lindsay Gay-Cobb – Elgin
• Certificate of Participation

Sydney Hanshaw – Cardington
• Certificate of Achievement

Alison Lenke – Ridgedale
• Certificate of Mastery
• Award of Distinction
• National Technical Honor Society
• Recipient of the Tri-Rivers Education Association Scholarship – $500
• Recipient of the FFA Local Chapter Award Scholarship – $300

Samantha New – Highland
• Certificate of Achievement

Sabrina Rawlins – Marion Harding
• Certificate of Achievement

WELDING
Matt Ault – Cardington
• Certificate of Participation

John Baird – Highland
• Certificate of Achievement
• Ambassador
• Multiple American Welding Society Structural Steel Weld Certifications

James Bright – River Valley
• Certificate of Participation
• American Welding Society Structural Steel Weld Certification
• Accepted into the Pipefitting Apprenticeship Program at Vaughn Industries

Alexander Brown
• Certificate of Participation
• Accepted into the Pipefitting Apprenticeship Program at Vaughn Industries

Dennis Carnell – Ridgedale
• Certificate of Mastery
• Award of Distinction
• Multiple American Welding Society Structural Steel Weld Certifications including the 6-G pipe

Dakota Crum – Cardington
• Certificate of Mastery
• National Technical Honor Society
• Ambassador
• Multiple American Welding Society Structural Steel Weld Certifications including the 6-G pipe
• Accepted into the Pipefitting Apprenticeship Program at Vaughn Industries

Andrea Depolo – Cardington
• Certificate of Participation
• American Welding Society Structural Steel Weld Certification

Copper Dine – Pleasant
• Certificate of Achievement
• American Welding Society Structural Steel Weld Certification

Cody Fisher- Highland
• Certificate of Mastery

Ryan Fisher – Highland
• Certificate of Participation

Ryan Gibson – Elgin
• Certificate of Participation
• Multiple American Welding Society Structural Steel Weld Certifications

Noah Glaze – River Valley
• Certificate of Achievement
• Multiple American Welding Society Structural Steel Weld Certifications
• Accepted into the Electrical Apprenticeship Program at Vaughn Industries

Lamaur Gore – Marion Harding
• Certificate of Participation
• American Welding Society Structural Steel Weld Certification

Gague Gronbach – North Union
• Certificate of Achievement
• Award of Distinction
• Multiple American Welding Society Structural Steel Weld Certifications including the 6-G pipe
• Accepted into the Pipefitting Apprenticeship Program at Vaughn Industries

Ethan Hedrick – Mount Gilead
• Certificate of Participation

Zachary Hopkins – Ridgedale
• Certificate of Achievement
• Multiple American Welding Society Structural Steel Weld Certifications
• Accepted into the Pipefitting Apprenticeship Program at Vaughn Industries

William Jones – Elgin
• Certificate of Achievement
• American Welding Society Structural Steel Weld Certification

David Light – Marion Harding
• Certificate of Participation

Isaac Nelson – Highland
• Certificate of Participation
• American Welding Society Structural Steel Weld Certification

Bryce Pierce – Ridgedale
• Certificate of Achievement
• National Technical Honor Society
• American Welding Society Structural Steel Weld Certification
• Accepted into the Electrical Apprenticeship Program at Vaughn Industries

Andrew Ruckman – Highland
• Certificate of Participation
• American Welding Society Structural Steel Weld Certification
• Accepted into the Pipefitting Apprenticeship Program at Vaughn Industries

Drake Tanner – Elgin
• Certificate of Participation
• American Welding Society Structural Steel Weld Certification

Brooke Whitaker – Ridgedale
• Certificate of Participation
• National Technical Honor Society

Brookelyn Wolfe – North Union
• Certificate of Achievement
• Multiple American Welding Society Structural Steel Weld